כל מה שחשוב לדעת על ייצור פיברגלס

 
הפיברגלס הוא אחד החומרים הכי מפתיעים שיש בתעשייה כיום. מצד אחד הוא זול ומצד שני הוא עמיד ושימושי ביותר, וכך אנו למדים שלא כל מה שמבוקש הוא יקר. מגוון רחב של מוצרים הפיברגלאס מספק לנו וביניהם גם את החליפות של לוחמי האש, אלו ששומרות עליהם ועל לכודי השריפות בחיים, וזה הזמן להבין איך מייצרים אותו.

 

מה עושים עם פיברגלאס?

 
מהישמע השם שלו אפשר להבין ממה הוא עשוי, 'גלאס' בלועזית זה זכוכית, ולמרות שזה נשמע די מוזר, הפיברגלאס עשוי מסיבי זכוכית. מה אפשר לעשות עם אותם סיבים? כשהם לבדם, לא הרבה, אך כשמשלבים אותם עם חומרים אחרים הם משביחים אותם ונותנים להם את התכונות הכי טובות שאפשר לבקש. את הפיברגלאס ניתן לשלב עם סיבי בד וכך ניתן ליצור בגדים חסינים לאש ועמידים מאוד לפגיעות ולחתכים, ניתן לשלב אותו עם חומרים פלסטיים וכך ליצור את הפיברגלאס שכולנו מכירים שבזכותו יש לנו מוצרים רבים ולמעשה ניתן לייצר ממנו אפילו בריכות וסולמות חזקים.

 

אז מה שחשוב לדעת?

 
 
הייצור מתחיל מהזכוכית עצמה. את הזכוכית יש צורך להמיס כדי להצליח לעבוד איתה למען ייצור הפיברגלאס, ממש בדומה לתהליכים שמבצעים איתה כדי ליצור צורות שונות, וגם כאן עיצוב בזכוכית הוא עניין שלא ניכנס אליו. חשוב לדעת שאת הזכוכית הנוזלית יוצרים בטמפרטורה גבוהה מאוד ולרוב הפעולה הזו מתבצעת על ידי נפחים מוכשרים ומוסמכים בבתי חרושת ייעודיים, כאשר את ההרכב של הזכוכית משנים כדי שתתאים לעיצוב עצמו.

 

מה עושים עם הזכוכית הנוזלית?

 
עם הזכוכית הנוזלית אפשר לעשות הרבה דברים אך כדי לייצר פיברגלאס יש צורך באחת מהפעולות הזעירות ביותר שיש בתעשייה, יצירת סיבים. אם תהיתם מקודם איך בגלל אפשר לייצר סיבי זכוכית, עכשיו זה ברור יותר ומדובר על הסיבים שבסופו של דבר ישתלבו בחומרים השונים שאנו משתמשים בהם יום יום. הסיבים נוצרים על ידי מסננת ייחודית שהחורים בה קטנים מאוד, וכך למעשה הסיבים עצמם נוצרים זה אחר זה. הסיב נראה כמו חוט דקיק מאוד וככל שהסיב יותר דק, השילוב בו ייצור חומר יותר עמיד. עם זאת, הפעולה הזו עדיין לא מתבצעת בשלמותה בכל מפעל והיא קשה מאוד.

 

איך משלבים את הסיבים ליצירת מוצר?

 
אחרי שנוצרו הסיבים יש צורך לקרר אותם כי הם חמים מאוד, חשוב לזכור שהם תוצר של זכוכית נוזלית וכאמור הזכוכית חייבת להיות חמה כדי להישאר נוזלית. יש צורך לצנן את הסיבים אך חשוב לזכור שהיא חייבת להישאר מעט גמישה כדי שיהיה ניתן לעבור איתה. את הסיבים מצננים בצורה מבוקרת כאשר הצפיפות שלהם נשארת נמוכה וזה מה שמקנה לפיברגלס את המשקל הרב שלו ביחס לחוזק. למעשה מדובר בחומר גמיש מאוד שמתנהג כמו מוצק לשימושים שאנו עושים בו ביום יום, ולכן הוא מתאים גם לשימוש בטקסטיל וגם לשימוש בתור מוצר קשיח.

 

הסיבים משרתים את המטרה

 
סיבי הזכוכית שהם למעשה הפיברגלאס, מתאימים לשימוש שיועד להם והם מיוצרים אליו בכוונת תחילה ובצורה הולמת. זאת אומרת שהפיברגלאס שאמור להתאים לשימושי טקסטיל חייב להיות דק יותר ולכן הסיבים נעשים באופן מתאים, כאשר לשימושים בתעשיית הפלסטיק הצורך הזה מועט יותר אם כי עדיין מביא לחומר קשיח ועמיד יותר. לשימוש בתעשיית הפלסטיק יש לערבב את החומרים הללו עם חומרים פלסטיים וכאן ההרכב משתנה בהתאם לסוג המוצר, התבנית שלו, איכותו וכולה.