שלבי תהליך יציקת בטון לתבניות

 
יציקות בטון למעשה בונים את כל מה שאנו רואים מסביבנו, ממדרכות ועד אדניות עירוניות ואפילו מזרקות ופסלים שאנו רואים בפרקים עירוניים. רבים אינם יודעים כמה הן באמת חשובות ואיך מבצעים את התהליך. חשוב לזכור שהבטון הוא אחד החומרים החשובים שיש בעולם הבנייה והעבודה אתו צריכה להיות זהירה ומדויקת.
 

מהם תבניות יציקה לבטון?

 
תבנית יציקה היא למעשה צורה מסוימת שאמורה לשמש לצורה של חומר אחר שיוצקים אליה. זה יכול להישמע לכם מוכר משיעורי יצירה מגן החובה, כמו שהייתם עושים עם גבס כשהייתם ילדים קטנים, אך כאן זה נעשה בגדול יותר, במדויק יותר ולמטרה חשובה יותר. הבטון הוא חומר חזק במיוחד והוא עשוי מחצץ ,מלט, מים, חול ועוד כמה מרכיבים שיכולים לשנות את חוזקו ותכונותיו. הוא נוזלי ועובר במערבלי הבטון הגדולים מפאת תכונתו כי מתייבש ומתקשה. ברגע שמתקשה הוא נהפך לחזק ויציב, אך עד להתקשות שלו יש צורך בתבנית שתתמוך בצורתו.
 

איך יוצרים תבניות יציקה לבטון?

 
תבניות היציקה לבטון הן למעשה תבניות שיכולות להיות שונות מאוד בהתחשב בסוג העבודה ובגודל שלה. ככל שמדובר ביותר בטון יש צורך בתבניות חזקות יותר ולעתים מדובר בתבניות שעשויות ממתכת ומפלדה חזקה ולעתים מדובר בתבניות שעשויות מפיברגלס או מחומרים קלים אחרים. גם תבניות יציקה לבטון קלות יכולות להיות שימושיות במיוחד ולמעשה משתמשים בהם בפיסול ובעבודות קטנות יותר כמו למדרכות, ספסלים ושולחנות. החומרים שמשמשים לתבניות גם הם נוזליים וכשמחממים אותם הם מתקשים, יחד עם חומרים מקשי ובחשיפה לאוויר, לכן גם הן ניידות יותר.
 

שלבי תהליך יציקת בטון לתבניות

 
  • השלב הראשון בתהליך הוא כמובן להתאים את התבנית לסוג העבודה ואל הדרישות שלה. הבטון הוא חומר קשה וכבדגם כשהוא נוזלי, חשוב לזכור שאם לא מתאימים את התבנית בצורה נכונה, הבטון עלול לגלוש ממנה. כל מטרת התבנית היא לשמור על הבטון בצורה מסוימת ומדויקת עד שהוא יתקשה ויהיה מספיק חזק לשאת את עצמו. התהליך הזה לוקח בערך 24 שעות וחשוב מאוד לדאוג לתבנית מספיק איכותית שלא תאריך ותייקר את העבודה.
  • אחרי שנמצאת התבנית הנדרשת צריך למקם אותה במיקום מדויק להיכן שהבטון עתיד להיות. המיקום חייב להיות בדיוק של סנטימטרים ואף מילימטרים, בעיקר כשמדובר בעבודות קטנות שלהן יש פרטים קטנים ביותר, כמו למשל בפיסול או ביצירת עיצוב דקורטיבי למקום מסוים.
  • אחרי שהתבנית מוקמה יש לצקת את הבטון בצורה זהירה בלי שהתבנית תזוז, כאשר היא מעוגנת מכמה צדדים, לאחר מכן לדאוג שאין בועות אוויר שנלכדו בתוכו כדי לא לפגוע בשלמותו. יש למרוח אותו באמצעות שפכטל בצורה מדויקת על כל צדדיו ולדאוג שהוא במידות הנכונות, בגובה הנכון ובכמות המדויקת לפי התכנון.
 

מה עושים עם התבנית לאחר מכן?

 
אחרי שהבטון נמצא בתוך התבנית, צריך להניח לו להתייבש. לעתים בשלב היציקה מוסיפים מוטות או רשתות ברזל כדי שיוסיפו לו לחוזק ולגמישות, בתהליך מוכר שנקרא פרזול, אך לא תמיד הדבר נדרש. אחרי בערך יממה שלמה הבטון מתייבש ולאחר מכן ניתן להסיר את התבנית, כאשר בחלק מהמקרים משאירים אותה. התבנית יכולה להיות חד פעמית או רב שימושית וזה תלוי בסוג החומר ובצורך בתבנית לאחר מכן, שכן חלק מהן נוצרות בהתאמה אישית לצורכי הלקוח ולאחר מכן אין מה לעשות איתן.
 
לטיפים נוספים וייעוץ או ברור חייגו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!

צלצלו עכשיו- 073-7841511